Την Τρίτη 23-1-2024 η κ. Βλόσσου Στέλλα από το χαμόγελο του παιδιού στο πλαίσιο της συνεργασίας με το σχολείο ανέλαβε να πραγματοποιήσει δύο βιωματικά εργαστήρια σε τμήματα της Α και Β Γυμνασίου με θέμα: «Ενδοσχολική Βία και Εκφοβισμός (bullying).

Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τις έννοιες της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού, για την διαφορά ανάμεσα στον εκφοβισμό και το πείραγμα, τις μορφές με τις οποίες μπορεί να πάρει ο εκφοβισμός. Επικεντρώθηκε στα χαρακτηριστικά των παιδιών που εκφοβίζονται και εκείνων που εκφοβίζουν, τις ενδείξεις και τα σημάδια τα οποία πρέπει να παρατηρήσουν, για να προλάβουν αντίστοιχα φαινόμενα. Με βιωματικό τρόπο τα παιδιά προσέγγισαν το θέμα και αντιλήφθηκαν τις συνέπειες του φαινομένου.